• Kontakt

• Na škole vo funkcii školskej špeciálnej pedagogičky pracuje: Mgr. Mária Randová

Utorok: Po - Pia 7,30 - 13,30

Telefón: 0415980014, 0910971424

"Každý žiak má právo na také zabezpečenie výchovno-vzdelávacieho

procesu, ktoré zodpovedá jeho individuálnym osobnostným predpokladom

a potrebám.“

Hlavné úlohy školského špeciálneho pedagóga:

• Priamo sa podieľa na výchove a vzdelávaní zdravotne znevýhodnených žiakov, najmä žiakov zdravotne postihnutých, žiakov s vývinovými poruchami učenia a vývinovými poruchami správania.

• V spolupráci s vedením školy a ostatných pracovníkov školy sa usiluje vytvoriť zdravotne znevýhodneným žiakom také podmienky výchovy a vzdelávania, aby aj títo žiaci mohli byť v škole úspešní, cítili sa prijatí v kolektíve a zakúsili radosť z učenia.

• Koordinuje tvorbu individuálneho vzdelávacieho programu pre žiakov so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami. Usmerňuje úpravu učebných osnov vo vybraných predmetoch pre týchto žiakov.

• V procese vyučovania poskytuje vyššie uvedeným žiakom individuálne špeciálnopedagogické, terapeutické a rehabilitačné služby.

• Poskytuje konzultácie a rady ostatným pedagogickým pracovníkom školy ohľadne prístupu, spôsobu vyučovania a hodnotenia zdravotne znevýhodnených žiakov.

• Poskytuje konzultácie a rady rodičom zdravotne znevýhodnených žiakov ohľadne práce doma v rámci zachovania jednotného výchovného prístupu školy a rodiny.

• Spolupracuje s poradenskými zariadeniami, najmä s CPPPaP a CŠPP.

• Spolupracuje s výchovným poradcom.

• Spolupracuje s metodickým združením pre 1. stupeň ZŠ.

• Zúčastňuje sa zápisu žiakov do prvých ročníkov za účelom včasnej prevencie porúch učenia. Odporúča riaditeľovi školy, či je vhodné prijať dieťa s určitým zdravotným postihnutím vzhľadom na technické a personálne vybavenie školy.

• V spolupráci s učiteľmi najmä na prvom stupni ZŠ sa zameriava na včasnú diagnostiku príznakov vývinových porúch učenia a správania v snahe predchádzať ďalšiemu rozvoju porúch.

• Venuje starostlivosť žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia, najmä na 1. stupni ZŠ.