• 1906

Prvú školskú budovu postavili v roku 1906. Stála na mieste dnešného OÚ.  V roku 1907 sa v nej začalo vyučovať. Prvá diplomovaná učiteľka a súčasne riaditeľka školy bola p. Margita Pálenyiková. V triede mala 25 – 30 žiakov. Vyučovalo sa za veľmi ťažkých podmienok. V obci nebol elektrický prúd, svietilo sa len jednou petrolejovou lampou pre celú triedu. Aby sa žiaci v zime mohli zohriať, nosili do školy drevené polienka. V neskorších rokoch, keď žiakov pribúdalo, v jednej triede sa tiesnilo 50 – 60 žiakov, a to všetkých osem ročníkov. Učiteľ a žiaci písali na malú tabuľu zavesenú na stene.

Po p. Margite Pálenyikovej nastúpila ako riaditeľka školy p. Piroška Ruzsicsková. Po jej odchode učili na škole učitelia: p. Ferdinand Demko, p. Bohumil Laštuvka, p. Cecília Tomašovská, ktorá bola riaditeľkou školy 25 rokov a na škole učila plných 46 rokov.

1958

1.septembra 1958 vznikla v obci prvý raz škola vyššieho typu – osemročná stredná škola, ktorá bola umiestnená v starom grófskom kaštieli. Škola sa členila na dva stupne. Prvý stupeň tvorili 1. – 5. ročník a druhý stupeň 6. – 8. ročník. Za riaditeľa bol vymenovaný  p. Ervin Halaj.

1960 - 1961

V školskom roku 1960/1961 na základe zákona o ZDŠ, vznikla v Gbeľanoch Základná deväťročná škola. Riaditeľom bol naďalej p. Ervin Halaj. V tomto školskom roku stúpla úroveň telesnej výchovy – zvýšil sa počet športových podujatí. Pod vedením učiteľa telesnej výchovy p. E. Martinčeka si žiaci vybudovali basketbalové ihrisko, v zime hokejové ihrisko.

Školský rok 1964/65 začal pod vedením nového riaditeľa p. Emila Martinčeka a zástupcu p. Jozefa Vlčka.

1967 - súčasnosť

Slávnostným výkopom dňa 10. augusta 1967 o 11,00 hodine začala sa výstavba novej budovy ZDŠ.

Školský rok 1967/68 sa začal pod vedením nového riaditeľa p. Jozefa Pallu. Do učiteľského kolektívu pribudli noví členovia: p. T. Kralčáková, p. E. Bagaméryová, p. V. Čergeťová, p. M. Reková, p. J. Cvachová.

Začiatok školského roku 1969/70 mal pre učiteľov a žiakov školy zvlášť slávnostný charakter. Výstavba pavilónu učební v novom školskom roku bola dokončená a daná do prevádzky. Zloženie učiteľského zboru sa nezmenilo. Riaditeľom školy bol p. Jozef Palla a zástupcom riaditeľa p. Marián Pavlovič. V tomto školskom roku navštevovalo školu celkom 371 žiakov z Gbelian a obvodových obcí Nededze a Kotrčinej Lúčky.

V školskom roku 1970/71 začal vo funkcii riaditeľa školy pracovať p. Marián Pavlovič a vo funkcii zástupcu riaditeľa p. Terézia Kralčáková. V tomto školskom roku divadelný krúžok pod vedením p. uč. Hilmerovej nacvičil divadelnú hru: Muška Svetluška, s ktorou na okresnej prehliadke detských súborov obsadil 1. miesto.

Od šk. roku 1972/73 až do šk. roku 1974/75 bol riaditeľom školy p. Marián Pavlovič a jeho zástupcom p. Dagmar Franeková. Od šk. roka 1975/76 sa zástupcom riaditeľa školy stala p. Anna Halabicová.

Od 1. decembra 1985 bol do funkcie riaditeľa školy ustanovený p. Daniel Szabados. V priebehu školského roka sa dokončila učebňa Výtvarnej výchovy a zabezpečovala sa rekonštrukcia laboratórnej učebne. V roku 1988 sa dokončilo oplotenie areálu školy.

Prácu školského roka 1993/94 zahájilo nové vedenie školy p. Jozef Fano – riaditeľ školy a  p. Jana Cvachová  - zástupca riaditeľa školy. V školskom roku 2000/2001 sa uskutočnila plynofikácia celého objektu školy a výmena starých radiátorov.

Od školského roku 2001/2002 sa riaditeľom školy stal p. Daniel Szabados a jeho zástupcom p. Miroslava Janikovská. Školu navštevovalo 340 žiakov.Uskutočnili sa opravy a rekonštrukcie, ktoré významne zmenili vnútorný vzhľad školy.
                         Za 45 rokov sa v škole udialo množstvo aktivít, ktoré svedčia o životaschopnosti školy, kvalite pedagogického zboru a záujme vedenia školy vytvárať stále lepšie podmienky pre  školský život a vzdelávanie našich žiakov.

Veľkú zásluhu na vytváraní prijateľnejších podmienok pre učenie žiakov majú vo veľkej miere OBECNÉ ÚRADY v Gbeľanoch, v Nededzi, v Kotrčinej Lúčke a rodičia. Spolupráca s rodičovským združením je pre školu prínosom. Ich zásluhou sa v mnohom zmenil  nielen vzhľad školy, ale  aj  jej vybavenie.