• Tréning fonematického uvedomovania podľa Eľkonina

Metódu využívame u predškolákov a žiakov s odloženou školskou dochádzkou.

Fonematické uvedomovanie je schopnosť predstaviť si hláskovú a slabikovú štruktúru slova v mysli.Metóda D. B. Eľkonina je nový, netradičný, dôsledný a hlavne jednoduchý a hravý prístup, ktorý ponúka dieťaťu osvojiť si schopnosť vedome narábať so segmentmi slov, uvedomovať si štruktúru slova a hlavne uskutočňovať hláskovú analýzu a syntézu aj zložitejších zvukov reči, ktoré sa veľmi odrážajú na kvalite čítania.

Pre samotný vývoj reči, výslovnosti má veľmi dôležitú úlohu fonetické uvedomovanie, ktoré zohráva významnú úlohu v školskom veku v období osvojovania si písania a čítania. Pre správnu výslovnosť musí dieťa fonematicky správne odlíšiť jednotlivé hlásky, napr. sykavky, mäkké a tvrdé spoluhlásky, znelé a neznelé spoluhlásky, krátke a dlhé spoluhlásky.

KUPOZ- NOVÝ PROGRAM PRE ROZVOJ POZORNOSTI U DETÍ​

KUPOZ je psychologický program, ktorý vypracovala  klinická psychologička PhDr. Pavla Kuncová na základe svojej dlhodobej práce s deťmi s ľahkou mozgovou dysfunkciou predovšetkým za účelom rozvoja pozornosti pri deťoch s poruchou diagnostikovanou ako ADHD. Program je určený aj pre deti s pomalším psychomotorickým tempom, neurotickými ťažkosťami, dyslexiou a deti s hraničným intelektom. Program je vhodný  pre deti v mladšom školskom veku, v rozmedzí od 8 do 12 rokov.

Program realizuje terapeut v spolupráci s rodičom a dieťaťom. Rodič pracuje s dieťaťom denne ( 20 minút ) po dobu 15 týždňov, pod supervíznym vedením terapeuta ( psychológ, špeciálny pedagóg ).Tréning zahŕňa 9 návštev u terapeuta. Raz za dva týždne dochádza dieťa s rodičom k terapeutovi na kontrolu a zhodnotenie tréningu, na výcvik a usmernenie rodiča v daľších postupoch programu, prípadnú konzultáciu problémov súvisiacich s programom.

DysCom

Program DysCom SK je  určený všetkým deťom v MŠ, ZŠ, ktoré majú z najrôznejších dôvodov ťažkosti pri osvojovaní čítania, písania a pri získavaní jazykových vedomostí pre potreby úspešnej komunikácie.

Program ponúka tri základné oblasti podpory: čítanie, písanie, rozvoj zrakového vnímania.

Pri práci ďalej využívame :

Metodiky RAABE, KULIFERDO, ČÍTANIE S POROZUMENÍM a rozličné pracovné listy na rozvíjanie zrakového vnímania, sluchového vnímania a pozornosti (Z. Michalová, V. Pokorná, Bednářová, O. Zelinková, Achutina, iné.........) počítačové programy (DysCom, detský kútik2,3 a iné)

Pomôcky a hry na precvičovanie- gramatického učiva,  matematických predstáv, pamäti a priestorovej orientácie , postrehu, pozornosti, zlepšenie psychomotorického tempa , na rozvíjanie rečových a sociálnych zručností, na rozvíjanie motorických zručností...