Dňa 19.4. (štvrtok) sa dievčatá našej školy zúčastnili " Majstrovstiev Terchovskej doliny vo vybíjanej". Za účasti štyroch základných škôl : ZŠ s MŠ Belá, ZŠ Terchová, ZŠ Dolná Tížina a ZŠ Gbeľany obsadili veľmi pekné tretie miesto. Umiestnenie dievčat si ceníme o to viac, že v družstve boli aj piatačky, šiestačky a siedmačky, ktoré budú ešte reprezentovať školu na MO v Žiline. Ďakujeme dievčatám: K.Janíčková, T.Peťková, L.Cvečková, R.Mravcová R.Belková,E.Vajdová, A.Nogová, Nika a Martina Mikolajová, N.Šeligová, B.Vojteková .
Majstrovstvá Terchovskej doliny vo futbale
Plavecký výcvik žiakov 3.ročníka
- 4
V jarnom období od 16. do 20.apríla sa žiaci 3.A a 3.B zúčastnili plaveckého výcviku na plavárni v Žiline. Pod vedením skúsených inštruktorov z Nereusu sa tretiaci skamarátili s vodou, naučili sa základom splývania a plávania. Tí skúsenejší sa oboznámili s rôznymi technikami plávania, potápania a skokmi do vody. Žiaci boli disciplinovaní a plavecký kurz si naozaj užili. Mnohí sa už teraz tešia na ďalšie návštevy plavárne a kúpaliska spolu s rodičmi a kamarátmi. Ďakujeme za pekné zážitky a nové skúsenosti.
Deň Zeme na našej škole v zelenom
- 8
22.apríl je už od roku 1970 vyhlásený za Svetový deň Zeme. V tento deň sa po celom svete konajú aktivity zamerané v prospech našej planéty.
A preto aj naši žiaci pripravili reláciu v školskom rozhlase venovanú Dňu Zeme a pripomenuli si tento sviatok rôznorodými ekologicky zameranými aktivitami. Ráno sa stretali v zelených tričkách, nohaviciach, botaskách,... vo vestibule školy, kde dostali nálepku Zeme. V rámci prierezových tém sa na 1.stupni uskutočnili veku primerané aktivity o odpade v pracovných listoch, prostredníctvom ktorých sa dostala otázka ochrany životného prostredia do popredia.
Žiaci 2.stupňa sa dozvedeli prečo sa recykluje odpad, aké druhy odpadu rozlišujeme. Priebežne škrášľujú a čistia okolie školy s p. učiteľkou Tomaščikovou - zametajú, čistia od plevelu skalky, zbierjú odpadky v okolí školy a mnoho ďalších za čo im ďakujeme.
Je veľmi dôležité, aby si ľudia uvedomili situáciu na našej Zemi a svojím správaním dokázali, že deň Zeme môže byť i každý deň, nielen 22. apríla.Želáme Zemi, aby si ju všetci ľudia začali vážiť; aby si uvedomili, že je naozaj len jedna.
Bombová Škola v prírode
- 20
V týždni od 9.apríla do 13.apríla 2017 sa žiaci štvrtého ročníka zúčastnili školy v prírode. Školu v prírode žiaci absolvovali neďaleko Partizánskeho v Hornej Vsi, v Horskom hoteli LOMY, v prekrásnej doline pohoria Vtáčnik.
V areáli hotela, na multifunkčnom ihrisku sa rozdelili do štyroch družstiev – živlov a každý deň vypĺňali Zážitkovú mapu spolu s perfektnými animátormi z CK Bombovo: Jimmim a Fúzikom. Večer im chodievali pomôcť zatancovať choreografie Saja a Chlebo – bolo to super bombové.
Priestor samozrejme venovali i výučbe, hoci sa to štvrtákom máličko nepáčilo.
Počas pobytu realizovali výlet do Bojníc. Navštívili ZOO, kde videli nielen medvede, levy, slony, antilopy, zebry, hady, korytnačky... ale aj vyskúšali edukačné chodníky, tabule, puzzle. Spestrením bol Bojnický zámok, kde úžasná pani sprievodkyňa pútavým výkladom zaujala veľmi unavené deti. V Zlatej sále v tureckom sede so zatajeným dychom počúvali povesť o erbe rodu Pálffyovcov, počítali zlatých anjelov.
Počasie bolo výborné. Žiaci si pobyt v Škole v prírode užili naplno a spoznali veľa nového. Utužili zdravie i fyzickú kondíciu a naučili sa byť samostatnejší. Naučili sa tráviť voľný čas s kamarátmi spoločnou hrou aj bez mobilov.
Sudoku
Dňa 11. 4. 2018 sa na našej škole už po tretí krát uskutočnil turnaj v SUDOKU, ktorého sa zúčastnilo 6 škôl v rámci Olympiády základných škôl. Žiaci zo Základných škôl: Belá, Dolná Tižina, Gbeľany, Teplička nad Váhom, Varín a Strečno si mohli navzájom zmerať sily v riešení logických úloh. Súťažili v dvoch kategóriách. Po hodinovom súboji si úspešní súťažiaci - víťazi odniesli do svojich škôl diplomy a vecné ceny. Žiaci našej školy získali popredné miesta, za čo im GRATULUJEME a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu.
Vyhodnotenie:SUDOKU.pdf
Škola ochrany prírody vo Varíne
- 2
Dňa 10. a 11. apríla sa žiaci 8. a 5. ročníka zúčastnili výukových programov, ktoré pripravili pracovníci Školy ochrany prírody vo Varíne. Piataci mali možnosť odhaliť, čo je les, aký je jeho význam pre človeka aj pre zvieratá. Naučili sa rozdiel medzi prírodným lesom a lesom vypestovaným človekom. Započúvali sa do zvukov lesa pri aktivite lesné bingo.
Žiaci ôsmeho ročníka sa oboznámili so životom medveďa hnedého. Naučili sa spôsoby ako rešpektovať toto zviera, aby nedochádzalo k zbytočným konfliktom. Prednáška bola obohatená aj o ďalšie druhy šeliem, ktoré žijú v NP Malá Fatra ako je napr. rys alebo vlk. Ich počet je však veľmi nízky a z toho dôvodu je potrebná ich prísna ochrana..
Zápis do 1. ročníka
Slávnostný zápis žiakov do 1. ročníka sa na našej škole uskutočnil dňa 11. apríla 2018. V prípade, že ste zápis nestihli absolvovať v danom termíne, môžete tak urobiť kedykoľvek po dohovore s vedením školy na tel.č.: 041/5980014, 0905423913 alebo prostredníctvom našej e-mailovej adresy: zsgbelany@gmail.com.
Nádherná prechádzka na Straník
- 43
Nádhernú prechádzku na Straník absolvovali členovia Environmentálno-turistického krúžku 7.apríla 2018. Na vrchol vedie asfaltka. Cesta striedavo prechádza lesíkom a terasami s výhľadmi na okolie. Na vrchole je nádherný kruhový výhľad na Kysuckú vrchovinu, Zástranie, v diaľke vidno Javorníky, bližšie Dubeň, Žilinu , Vodné dielo Žilina , Súľovské vrchy a Malú Fatru od Kľaku a Martinských hôl, Suchý, Pekelník, Malý Kriváň ,Veľký Kriváň, Chleb, Hromové, Steny ,Poludňový grúň, Stoh, Veľký a Malý Rozsutec. Straník je aj vrchol vhodný na paragliding. Pekné počasie tam prilákalo mnoho milovníkov tohto športu i najlepšieho kamaráta človeka - psa. Zo Straníka cez Kotrčinú Lúčku, Nededzu do Gbelian videli prvých poslov jari: podbeľ, veternicu hájnu, pľúcnik lekársky ... v nohách majú ďalších cca 10km.
Na návšteve v MŠ Gbeľany
6.apríla zavítali naši prváci ku svojim kamarátom do MŠ v Gbeľanoch, kde si zaspomínali, aké to bolo, keď ešte nemuseli chodiť do školy.Viacerí z nich majú v škôlke aj svojich kamarátov. Na stretnutie nielen s nimi sa veľmi tešili a predškolákom porozprávali, čo sa už v škole naučili, čo všetko zažili. Čas nám pri spoločnom stretnutí rýchle ubehol a my sa tešíme, keď nám predškoláci návštevu opätujú.
Ďakujeme p. riaditeľke Mgr. A. Daníškovej a p. učiteľke Mgr. M. Andelovej za milé pozvanie a krásne chvíle v MŠ!
Čitateľský maratón
Za účelom podpory pozitívneho vzťahu k čítaniu sme 5.4. na našej škole zorganizovali ďalší ročník Čitateľského maratónu. Schopnosť čítať s porozumením je jedna z najdôležitejších zručností, ktoré môže človek v živote získať. Veríme, že i takýmto spôsobom sa nám podarí prilákať našich žiakov viac ku knihe a získať tak ďalších čitateľov kvalitnej literatúry.
Gvoboj - JAR 2018
23.marca 2018 sa naši žiaci zúčastnili dvojhodinového matematického maratónu, ktorý organizujú žiaci matematických tried na Gymnáziu Veľká Okružná v Žiline. Našu ZŠ reprezentovalo štvorčlenné družstvo v zložení :Beáta Vajdová a Peter Vajda z 8.ročníka a Lucia Novosádová a Viktória Zajacová z 9.B. Medzi početnou konkurenciou preukázali svoje dobré vedomosti a logické myslenie a obsadili krásne 4.miesto. Gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu školy.
Klokan
- 7
S prvým jarným dňom aj tento rok prišla najväčšia celosvetová matematická súťaž – KLOKAN. Zo žiakov našej ZŠ sa jej zúčastnilo 16 žiakov z 1.ročníkov,15 žiakov z 2.ročníkov, 7 žiakov z 3.ročníkov, 3 žiaci zo 4.ročníka, 2 žiaci z 5.ročníka,11 žiakov zo 7.ročníka, 17 žiakov z 8.ročníka a 25 žiakov z 9.ročníkov.Tešíme sa na výsledky súťaže.
Môj slovník z reality
- 5
Žiaci našej školy sa v rámci hodín cudzích jazykov zapojili do projektu: Môj slovník z reality. Projekt je zameraný na slovnú zásobu a je určený už pre deti od 6 rokov. Projekt sa realizuje už od roku 2013 v SR a od roku 2018 aj v Českej republike. Tohtoročnou úlohou bolo vytvoriť vlastný trojslovíčkový slovník. Trojslovíčkový slovník znamená, že tvorca slovníka si zvolil tri obľúbené slovíčka v cudzom jazyku a ku každému písmenku uviedol minimálne tri slová. Skvelé nápady a nádherné kresby sú výsledkom tvorivosti žiakov, ktorí sa do súťaže zapojili. V anglicko - slovenskom slovníku sa na 1. mieste umiestnil Lukáš Sklenár, na 2. mieste Beáta Vajdová, na 3. mieste Eliška Vajdová a Anna Praznovcová. Za nemecko - slovenský slovník cenu získala Erika Orieščiková. Gratulujeme!
Deň čitateľských kútikov
- 27
Mesiac marec už tradične vnímame nielen ako mesiac prebúdzajúceho sa života v prírode, ale aj ako mesiac rozvíjajúcej sa čitateľskej gramotnosti - teda mesiac kníh. Aj v tomto školskom roku sme na našej škole realizovali niekoľko zaujímavých aktivít. Jednou z nich bol tzv. Deň čitateľských kútikov.
Pletenie veľkonočného korbáča
- 4
Veľkonočný pondelok si bez poriadneho korbáča ani nevieme predstaviť. V slovenskej histórii ho poznáme už dlhé roky.Sviatky Veľkej noci sú spojené so šibačkou, ktorá symbolicky znamenala odovzdávanie sily, zdravia a sviežosti prostredníctvom mladého prútika. Ide o zvyk spočívajúci v šibaní dievčat korbáčom na Veľkonočný pondelok . Pletenie korbáča sa považuje za ľudové remeslo, ktoré sa dedí z generácie na generáciu. A preto i do našej základnej školy sme si dovolili pozvať pána Jána Sušienku (76 rokov), ktorý s nadšením odovzdával svoje zručnosti. Tak sa dievčatá i chlapci 6. ročníka naučili upliesť si veľkonočný korbáč sami. Ďakujeme.
22.marec Svetový deň vody – modrý deň
- 8
Modrá farba bola, v tento deň, na našej škole „ in“. Nálepka kvapky bola ozdobou, či dokonca brošňou na oblečení. Aj naši prváci vedia, že voda je kolískou života na našej planéte a bez nej by život nemohol existovať. Každá trieda si pripravila na dvere nástenku na tému: Príroda a voda. Nástenky boli vyhodnotené poslancami školského parlamentu.
Témou tohtoročného Svetového dňa vody je "Príroda pre vodu". Zaoberá tým, ako môžeme využiť samotnú prírodu na prekonanie akútnych problémov s vodou. Kampaň sa nazýva "Odpoveď je v prírode" a zvyšuje povedomie o prírodných spôsoboch riešenia problému, ako je výsadba nových stromov, obnova lesov, zelene, mokradí, čo je udržateľným a nákladovo efektívnym spôsobom ako môžeme prispieť k znovuobnoveniu kolobehu vody na našej planéte, zmierniť účinky zmeny klímy a zlepšiť kvalitu ľudského života.
Vyhodnotenie 1.stupeň 1.miesto 3.A 125 bodov
2.miesto 1.B 123 bodov
3.miesto 4.roč 120 bodov
2.stupeň 1.miesto 8.roč 139 bodov
2.miesto 6.A 134 bodov
3.miesto 9.A 128 bodov
GRATULUJEME!!!
Environmentálny výukový program
Pri príležitosti svetového dňa vody- 22.3. 2018, sa žiaci druhého ročníka, zúčastnili environmentálneho výukového programu v škole ochrany prírody vo Varíne. Spoločne s kamarátkou Kvapkou odhaľovali kolobeh vody v prírode, pripomenuli si dôležitosť zabezpečenia dostatku pitnej vody pre každého obyvateľa na Zemi a nebezpečenstvo znečistenia vody a celého ekosystému. V praktických úlohách ochutnávali a rozlišovali rôzne chute vody (sladká, slaná, kyslá,..), a vďaka zvukovému záznamu odkrývali, aké zvuky môže voda v našom bezprostrednom okolí vydávať. Žiaci lepšie porozumeli, že voda je pre život na Zemi nenahraditeľná a ovplyvňuje všetky jeho oblasti.
Divadelné predstavenie: A bold rabbit
Dňa 19.3.2018 sa žiaci 3.r. - 6.r. zúčastnili divadelného predstavenia A bold rabbit. Divadelná adaptácia slávnej knižky Jozefa Cígera Hronského je azda prvou naozajstnou knihou, ktorú držali v rukách celé generácie slovenských detí. Putovanie malého zajka svetom sprevádza túžba spoznať nové veci, túžba presláviť sa a niečo naozaj veľké dokázať. Cieľom predstavenia bolo hravou formou umožniť žiakom zdokonaľovať si vedomosti z cudzieho jazyka, nadobudnúť schopnosť bezprostrednej interakcie a zároveň mať jedinečný umelecký zážitok z činohernej rozprávky v cudzom jazyku.
Svetový deň divej prírody
- 8
Organizácia spojených národov vyhlásila 3. marec za Svetový deň divej prírody, s cieľom zvýšiť povedomie o voľne žijúcich živočíchoch a voľne rastúcich rastlinách, o ich prínose, ochrane a o potrebe boja proti nelegálnemu obchodovaniu s nimi, ktoré ohrozuje ich prežitie. Pri tejto príležitosti sa žiaci 7. ročníka zúčastnili edukačného programu s názvom Suveníry a ohrozenie zvierat, ktorý sa uskutočnil v Škole ochrany prírody vo Varíne. Žiaci sa pri rôznych aktivitách oboznámili s podmienkami vývozu rôznych prírodných suvenírov (mušle, koraly...) zo zahraničia. Dozvedeli sa o príčinách ohrozenia tigra, nosorožca, ary a ďalších druhov a o ilegálnom obchodovaní. Zistili koho zničili plantáže na palmový olej a čo môžu urobiť pre záchranu oni samy.
Pytagoriáda - okresné kolo
V dňoch 13. a 14. marca sa uskutočnilo v Žiline okresné kolo matematickej súťaže "Pytagoriáda", v ktorom našu školu reprezentovali úspešní riešitelia školského kola:1.miesto: Nela Galadíková /4.ročník/, , Filip Vacula /7.ročník/, Peter Vajda /8.ročník/, 2. miesto: Alexandra Hoffmanová /4.ročník/, Marek Janíček /8.ročník/, 3.miesto: Katarína Pašková /4.ročník/, Peter Ružička /8. ročník/Peter Vajda (8. ročník) sa v tomto okresnom kole umiestnil na krásnom 6. mieste. Gratulujeme a všetkým riešiteľom ďakujeme za reprezentáciu školy.