Vysledkova_listina(3).docx Beh spája tisíce ľudí v stovkách miest po celom svete. Bežci si Svetový deň behu každoročne pripomínajú 5. novembra, kedy beh spájajú s myšlienkou nezištnej pomoci. Tradícia udalosti siaha až do roku1999. Beh je najrozšírenejšia a najobľúbenejšia aktivita, ktorá patrí s polu s chôdzou k najprirodzenejšiemu pohybu človeka. Na našej škole sme tento deň oslávili na hodinách telesnej výchovy. Žiaci súťažili v disciplíne člnkový beh.
Svetový deň behu
Po stopách M.R.Štefánika
- 11
Dňa 3.11.2017 sa žiaci 8. a 9. ročníka zúčastnili dejepisnej exkurzie pod názvom Po stopách M.R.Štefánika. V rámci podujatia navštívili Múzeum M.R.Štefánila v Košariskách v priestoroch tunajšej evanjelickej fary.
Expozícia múzea umožňuje návštevníkom nahliadnuť do detstva a študijných rokov Štefánika prostredníctvom fotografií, dokumentácie a exponátov z pozostalosti rodiny Štefánikovcov.
Žiaci sa zoznámili i s vedeckou činnosťou Štefánika-astronóma, ktorý za zatmením Slnka precestoval desiatky krajín piatich svetadielov a šesťkrát vystúpil na Mont Blanc. Okrem astronomických prístrojov si s veľkým záujmom prezreli exotické predmety, ktoré tento vášnivý cestovateľ a zberateľ zhromaždil počas svojich nespočetných vedeckých a diplomatických ciest: vyrezávané drevené masky, sošky, preparované exponáty zvierat, šperky, hudobné nástroje, i ručne tkané koberce. Nazreli aj do súkromného života tohto výnimočného človeka. Pracovníkom múzea sa podarilo zhromaždiť osobné predmety Štefánika: cestovný kufrík, turistické oblečenie, zariadenie parížskeho bytu, pracovne i predmety , ktoré používal pri rozvíjaní svojich záľub: kúzelníctva, mágie, šermu a fotografovania.
V ďalšej časti expozície žiaci spoznali aktivity Štefánika - politika, ktorý rozhodujúcou mierou prispel k budovaniu légií a k vzniku ČSR prostredníctvom činnosti Československej národnej rady. Medzi najzaujímavejšie exponáty patria vojenské uniformy Štefánika, originálna zástava a výzbroj légií i dokumentačný materiál, ktorý mapuje činnosť vrcholného orgánu zahraničného odboja na ceste k československej štátnosti.
V závere prehliadky sa zoznámili s okolnosťami Štefánikovej smrti, ktoré doposiaľ prinášajú množstvo nezodpovedaných otázok o príčinách tejto tragédie. Vďaka zaujímavému a emotívnemu výkladu pracovníčky múzea si žiaci odnášali z exkurzie hlboký citový zážitok, ktorý prehĺbila i návšteva Mohyly na Bradle, miesto posledného odpočinku tohto veľkého Slováka.
Exkurzia sa každoročne stretáva s veľkým záujmom našich žiakov. Aj vďaka nej získávajú nové poznatky z histórie svojho národa a oprávnenú hrdosť na jeho veľké osobnosti.
Medzinárodný deň školských knižníc
Slovenská pedagogická knižnica tento školský rok vyhlásila už 13. ročník celoslovenského projektu „Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“ k Medzinárodnému dňu školských knižníc, do ktorého sa zapojila aj naša škola. Tohtoročnou témou bol „Deň Milana Rastislava Štefánika“.
Záložka do knihy spája školy
Naša škola sa prihlásila do 8. ročníka česko – slovenského projektu Záložka do knihy spája školy, ktorého usporiadateľom a organizátorom je Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave v spolupráci s Národným pedagogickým múzeom a knižnicou J. A. Komenského v Prahe pre základne školy a osemročné gymnázia. Usilovne a tvorivo sme vyrábali záložky pre našich kamarátov na ZŠ Nejedlého v Spišskej Novej Vsi a tak sme sa stali nezvyčajnými poslami priateľstva a dobrosrdečnosti.
Pasovanie prvákov
Stať sa prvákom je veľká vec. Treba si zvyknúť na toľko nových ľudí, povinností, pravidiel, …. Začína sa nová etapa života malého človiečika. Aby na toto obdobie deťom zostali krásne spomienky, čakal na prvákov slávnostný deň.
Dňa 25.10.2017 sa na našej škole uskutočnila veľká udalosť – PASOVANIE PRVÁČIKOV. Na začiatku celého programu pasovania naši najmladší žiaci – prváci dostali možnosť ukázať, čo vedia.
Pred pasovaním museli zložiť sľub, v ktorom sľubovali, že budú verní našej škole, pani učiteľkám a starším žiakom a že sa budú učiť a správať sa tak, ako sa na správneho školáka patrí. Následne pristúpili k slávnostnému obradu. "Pasujem Ťa za žiaka našej školy", znela pasovacia formulka, po ktorej každý žiak dostal svoj dekrét prváka. Keďže to bol pre prváčikov slávnostný deň, čakalo ich prvácke tričko a malý darček od kamarátov štvrtákov.
Teraz čaká všetkých našich prvákov dlhá cesta, na ktorej im želáme, aby sa ich všetky túžby a predstavy o škole splnili, aby sa v nej cítili dobre, aby okrem vedomostí zažili i kopec radosti z objavovania, ale i spokojnosti z dobre vykonanej práce. Ďakujeme p. riaditeľovi, p. zástupkyni, rodičom a starým rodičom za povzbudzovanie detí potleskom a prvákom želáme veľa úspechov a veľa skvelých kamarátov.
Vyhodnotenie výtvarnej súťaže Naša obec – Naša MAS
Dňa 24. 10. 2017 sa konalo v RIC Terchovec slávnostné vyhodnotenie 4. ročníka výtvarnej súťaže na tému “Naša obec – Naša MAS“. Do súťaže bolo zaslaných celkovo 160 žiackych výtvarných prác z 12 základných škôl nášho mikroregiónu. Cieľom súťaže bolo prehĺbiť regionálne cítenie a cez výtvarné aktivity podporiť záujem žiakov o svoju obec - prírodu, historické pamiatky, tradície a kultúru. Za našu školu si odniesol ocenenie – 3.miesto Kategória B (4.-6. ročník) Sebastián Vaník (4.ročník). Gratulujeme!
Na záver stretnutia prekvapila všetkých účastníkov canisterapeutka Mgr. Maťka Michalková, riaditeľka občianskeho združenia Zmysel života, svojimi štvornohými pomocníčkami ,,Snežienkami“ a predviedla ukážku aktivít zameraných na pomoc zdravotne postihnutých pacientov. Žiaci sa dozvedeli o canisterapii a aj ako majú správne postupovať pri hladkaní psíkov.
Poďakovanie
Riaditeľ školy vyslovuje poďakovanie rodičom a priateľom školy, ktorí svojimi sponzorskými darmi pomáhajú k zlepšeniu podmienok výchovno – vzdelávacieho procesu na našej škole.
Naša vďaka patrí :
Ing. Anne Muchovej – kancelárske potreby,
Ing. Milanovi Sekerákovi – PC monitor,
Ľubomírovi Sečkárovi – vecné ceny súťaž CO – Mladý záchranár ( reflexné prvky, knižné odmeny).
Čarovná noc v škole
6. október 2017 bol deň, ktorého sa naši piataci už dlhú dobu nemohli dočkať. Tento rok im pani učiteľka Balvonová s pani učiteľkou Šeligovou pripravili „Čarovnú noc v škole.“ Deti sa do školy vrátili v podvečerných hodinách, nabalení karimatkami a spacákmi a netrpezlivo čakali, kedy sa budú môcť ubytovať v triede. Hneď prvé hry sa deťom veľmi páčili. Po večeri deti vyrábali písmenkové kocky pre našich prváčikov. Diskotékou si časť detí rozhýbala svoje stuhnuté svaly. Záver patril nočnému pochodu po škole a strašidelnej rozprávke. Táto noc bola naozaj čarovná! Veľké Ď*A*K*U*J*E*M*E patrí p.Smidovi p.Mikšíkovej a každému, kto sa akýmkoľvek spôsobom pričinil o túto skvelú akciu :)
Európsky týždeň športu
MŠVVaŠ SR menovalo Národné športové centrum koordinovať športové aktivity na školách s cieľom motivovať žiakov k aktívnej účasti na športových podujatiach, ako aj iných pohybových aktivitách a tým viesť žiakov k zdravému životnému cieľu.Naša škola sa zapojila v mesiaci septembri do ETŠ formou rôznych športových aktivít, realizovaných v priestoroch ZŠ, na mestskej plavárni i v mestskom parku pri Kamélii. Na výtvarnej výchove žiaci mali možnosť maľovať obrázky na tému „ Môj obľúbený šport“.
Žilinská plavecká štafeta
Dňa 21.9. sa žiaci 7. – 9. ročníka zúčastnili 9.ročníka žilinskej plaveckej štafety. Spolu 15 žiakov zaplávalo 16 500 m. Poďakovanie za vzornú reprezentáciu školy patrí žiakom: A.Praznovcová, S.Milcová, V.Žabková, A.Nogová, E.Trnovcová, C.Massa, A.Čapliar, J.Staňo, A.Ondruš, A.Žabková, E.Kroupová, K.Janíčková, T.Ondáková, S.Káčer, D.Ondruš.
Beh nádeje
Dňa 2.10. sa konal v Parku Kamélia v Žiline štafetový beh „ Beh nádeje“. Našu školu reprezentovali žiaci v troch kategóriach.Kategória 5.-6.ročník žiaci A.Vajda, D.Belko, D.Milo, M.Vajda skončili na 6. mieste.Kategŕia 7.-8.ročník žiaci A.Ondruš, M.Hazda, M.Šeliga, J.Braciník obsadili veľmi pekné 3.miesto.Kategória 9.ročník žiaci Š.Vajda, M.Krížik, D.Ondruš, P.Drábik obsadili krásne 2.miesto
Beh zdravia
Beh je jedna z najprirodzenejších športových aktivít človeka a najrozšírenejší šport na svete. Behať sa dá v každom veku, kedykoľvek a kdekoľvek.Behať možno na tvrdom teréne, ako je betón či asfalt, alebo na mäkšom, prírodnom povrchu. Podľa posledných vedeckých zistení ľudia v strednom a vyššom veku, ktorí sa pravidelne venujú behaniu, majú nielen zdravší, ale aj dlhší život. Behanie podporuje funkciu srdca a pľúc, koordináciu pohybov, pomáha proti rednutiu kostí, pretože zlepšuje ich pevnosť a hustotu. Má nezanedbateľný vplyv na psychiku, keďže vytrvalostné športy umožňujú uvoľňovanie hormónov šťastia – endorfínov. Pravidelný vytrvalostný beh je výbornou prevenciou proti infarktu, pretože posilňuje srdce, trénuje krvný obeh, znižuje cholesterol i krvný tlak.V rámci európskeho týždňa športu sa v piatok 29. septembra uskutočnil Beh zdravia na futbalovom ihrisku pri škole. Zúčastnilo sa ho 226 žiakov.Žiaci 1.a2.ročníka bežali 1 okruh ( 330 m ), žiaci 3.a4.ročníka bežali 2 okruhy (660 m) a žiaci II. stupňa bežali 3 okruhy ( 990 m). Beh zdravia vysledky.doc
Poďakovanie
Z celého srdca sa chceme poďakovať všetkým žiakom zo Základnej školy v Gbelanoch a ostatným zapojeným v zbere štuplíkov. Ďakujeme Vám za Vašu podporu a neskutočné nasadenie v zbieraní vrchnáčikov pre našu dcérku, vďaka čomu sme mohli dokopy vyzbierať ďalšiu várku vrchnáčikov, ktorá našej Leuške zabezpečí ďalší rehabilitačný pobyt, vďaka čomu sa Lea bude môcť zase posúvať ďalej a robiť ďalšie pokroky. Ako viete Lea ma 6 rôčkov a jej diagnóza je ťažká Detská mozgová obrna, čo znamená že momentálne je ležiaca. No vďaka pravidelným rehabilitáciám sa jej stav môže zlepšovať a nemuší toľko trpieť. Vážime si každú Vašu podporu a pomoc a preto dúfame že Vás nesklameme. Ešte raz Vám veľmi pekne ďakujeme a dúfame že nás podporíte aj ďalší rok ak budete chcieť.
Zber papiera
Oznamujeme žiakom a rodičom, že v dňoch od 16.októbra do 20.októbra 2017 sa uskutoční ZBER PAPIERA! Zbierame kancelársky papier, časopisy, noviny, zošity bez tvrdého obalu. Papier viažte do balíkov o hmotnosti najviac 20kg!
Biela pastelka
"Môže sa zdať, že biela pastelka nemá žiadny zmysel, nedá sa ňou kresliť a nedá sa použiť. Ale riešenie je veľmi jednoduché, stačí použiť farebný papier,"to je citát Dušany Blaškovej , ktorá týmto priblížila problematiku nevidiacich."Stačí malý "zlepšovák", jednoduchá zmena či použitie kompenzačnej pomôcky a riešenie je po ruke. Práve preto je biela pastelka symbolom nevidiacich a slabozrakých, symbolom riešení zdanlivo neriešiteľných situácií.“ Biela pastelka je verejná zbierka na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Jej výnos slúži na dofinancovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života. Ide o špecializované sociálne poradenstvo a realizáciu kurzov, pomocou ktorých nevidiaci získavajú zručnosti nevyhnutné pre každodenný život. V tomto roku sa verejná zbierka koná 22. a 23. septembra a ambasádorom sa stal Marek Hamšík. Naši žiaci si na hodinách výtvarnej výchovy mohli vyskúšať , ako sa „číta“ prstami. Ich práce boli vytvorene vypichovacou technikou. A boli skutočne nádherné. Nie nevidomý človek žije v tme ale nevedomý. Preto nebuďme nevedomí a pozorne sa pozerajme vôkol seba a nie len očami . Veď aj srdcom sa dá vidieť a mnohokrát viac ako očami.
Svetový deň prvej pomoci: Záchranári v škole
Dnes 5.10.2017 sme sa zasa naučili niečo, čo pevne verím nikdy nezabudneme. Naši žiaci 1.stupňa opäť ukázali svoju šikovnosť, zvedavosť, nadšenie a huževnatosť. Znova sa na chvíľu stali záchranármi. V praktických činnostiach si overili správnosť poskytnutia KPR, dozvedeli sa niečo nové o krvi, krvnom obehu a krvných skupinách, "namiešali si krv",vyskúšali svoje vedomosti pri riešení kvízu a svojimi výtvarnými prácami spestrili svoje učenie. Nakoniec boli všetci odmenení.Keď učenie baví, je to radosť a aj čas veľmi rýchlo beží. Už sa tešíme nabudúce!
Slávnostné otvorenie školského roka
Zafúkal vietor septembrový a otvoril bránu našej základnej školy ...
Slávnostné otvorenie školského roka 2017/2018 sa uskutočnilo dňa 4.9.2017 o 9:00h. Po zaznení Hymny SR sa prihovorili žiakom, rodičom, pedagógom i ostatným zamestnancom školy pozvaní hostia. Povzbudivé slová obsahoval aj príhovor p. riaditeľa Mgr. Juraja Repáňa. Po organizačných pokynoch, ktoré prečítala pani zástupkyňa Mgr. Katarína Martinkovičová, si vyučujúci pripravili prvé triednické hodiny so svojimi žiakmi.Prajeme Vám všetkým zdravý, pohodový a úspešný školský rok 2017/2018.
Genius Logicus
V školskom roku 2016/2017 sa naši žiaci zapojili do matematickej súťaže GENIUS LOGICUS a to v súťažiach typu A, B a Sudoku, aby si precvičili najmä prirodzený intelekt a kombinačné schopnosti, ktoré sa im zídu hlavne v matematike, fyzike a mnohých iných vyučovacích predmetoch ako ten najlepší základ pre správne riešenie problémov. Súťažiaci: 4.ročník: Adam Mikšík, Timea odásová 6.ročník: Matúš Hazda, Filip Vacula, Alica Nogová, Anna Praznovcová 7.ročník: Peter Ružička, Peter Vajda, 8.ročník: Natália Majerčíková, Lucia Novosádová, Michaela Zajacová, Viktória Zajacová. V súťaži A bez merania času sa najlepšie umiestnili Adam Mikšík a Peter Vajda a získali titul „Vynikajúci medzinárodný riešiteľ“.V súťaži B s meraním času sa v rámci Slovenska najlepšie umiestnili žiaci: Timka Hodásová - 3.miesto, Adam Mikšík - 4.miesto, Viktória Zajacová - 9.miesto, Lucia Novosádová - 10.miesto, Natália Majerčíková - 11.miesto. Titul „Dobrý riešiteľ SUDOKU“ získal Peter Vajda, ktorý bol z našich žiakov najúspešnejší. Všetci súťažiaci z každej súťaže získali certifikáty. Gratulujeme!
Športový deň
Dňa 15. 6. 2017 sa uskutočnil 7. ročník športového stretnutia medzi ZŠ Gbeľany, ZŠ Svrčinovec a Spojenou školu Belá. Žiaci si zmerali sily v piatich športových disciplínach - malý futbal, florbal, vybíjaná, bedminton a streľba zo vzduchoviek Po dlhých a namáhavých bojoch naša škola nakoniec obsadila krásne 2. miesto. Na 1. mieste sa umiestnila Spojená škola Belá a na 3. mieste ZŠ Svrčinovec. Už dnes sa všetci tešíme na 8. ročník !!!
Dejepisná exkurzia žiakov 5.ročníka
Dňa 6.júna 2017 sa 25 žiakov piateho ročníka zúčastnilo dejepisnej exkurzie v Žiline pod názvom „Historické miesta Žiliny“. Našou prvou zastávkou bolo Námestie Andreja Hlinku. Je pomenované po slovenskom buditeľovi Andrejovi Hlinkovi. Bronzová socha Andreja Hlinku bola odhalená v roku 1994, jej autorom je žilinský sochár Ladislav Berák. Na námestí sa nachádza stupňovitá fontána a budovy, v ktorých sídlia Považská galéria umenia (na budove je pamätná tabuľa pripomínajúca konanie výstavy maliarov v roku 1903), banky a obchodné centrum Mirage. Na námestie nadväzuje nedávno rekonštruovaný najstarší žilinský mestský park Sad SNP s hudobným pavilónom a fontánou. V sade je pamätník odhalený pri príležitosti 50. výročia oslobodenia Žiliny (1955) od sochára Rudolfa Pribiša. Vznik sadu sa datuje medzi roky 1902 až 1908. Z námestia je pohľad na jeho dominantu – Kostol Najsvätejšej Trojice a Burianovu vežu (zvonicu). Medzi námestím a kostolom je balustráda z roku 1940, na ktorej sa nachádza súsošie sv. Cyrila a Metoda. Pamätná tabuľa s rokom 1451 hovorí o Žilinskej mestskej knihe. Žilinská mestská kniha alebo žilinská kniha z rokov 1378-1561 je významná jazyková a právna pamiatka Slovenska. Záznam z roku 1451 niektorí autori považujú za najstarší zachovaný "knižný zápis" v slovenčine. Kniha, ktorá obsahuje 149 popísaných listov, je rukopisnou pamiatkou viazanou v koženej väzbe z 15. storočia. V roku 1988 bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.Našou ďaľšou zastávkou bola Burianova veža. Je samotne stojacou zvonicou Kostola Najsvätejšej Trojice. Meno nesie podľa 2336 kg ťažkého zvona a svojím vzhľadom pripomína známe talianske mestské zvonice – kampanily. Burianova veža v minulosti slúžila ako zvonica, pozorovateľňa, ochrana pred požiarmi a príchodom nepriateľov. Jej osud je úzko prepojený s Kostolom Najsvätejšej Trojice. Poslednou prestavbou v r. 1941 dostala veža vyhliadkovú terasu. V interiéri veže môžeme obdivovať obnovené zvony, výstavu historických máp Žiliny a unikátny plastický model Žiliny, ktorý zachytáva mesto a jeho stavby v roku 1933.Našou poslednou zastávkou bolo Mariánske námestie s prehliadkou pivníc pod Sirotárom.Mariánske námestie alebo ľudovo zaužívane Štvorcové námestie je námestie v historickom centre Žiliny. Stred mesta bol v roku 1987 zákonom Slovenskej národnej rady vyhlásený za Mestskú pamiatkovú rezerváciu, ktorú tvorí Mariánske námestie štvorcového tvaru rozmerov približne 100 x 100 metrov, deväť uličiek, ktoré z neho vychádzajú, a ďalších dvanásť ulíc ktoré tvoria kruh okolo námestia. Vznik námestia sa datuje pred rok 1300.Pod súčasným kapucínskym kláštorom (býv. sirotár) a Kostolom Obrátenia sv. Pavla sa pôvodne nachádzalo 5 meštianskych domov, ktoré mali vlastnú pivnicu. Tieto domy aj s pivnicami boli postavené asi v 14. storočí, v určitej fáze výstavby mesta Žilina. Ich kamenné suterény sa zachovali dodnes. Slúžili na uskladňovanie potravín, vína a predajných artiklov obchodníkov a remeselníkov, ktorí v domoch bývali.