V dňoch 28.5. - 30.5.2018 sa zúčastnili žiaci 8. a 9. ročníka koncoročného výletu do Prahy. Bol nádherný vďaka neopakovateľnej atmosfére hlavného mesta a zaujímavého výkladu pani sprievodkyne, ktorá nás sprevádzala pri poznávaní histórie i súčasnosti tejto metropoly.
Po príchode a ubytovaní v trojhviezdičkovom hoteli Olšanka sme sa presunuli električkou na Václavské námestie. Zoznámili sme sa s okolnosťami jeho vzniku i s udalosťami, ktoré na tomto mieste rozhodujúcou mierou ovplyvnili novodobé dejiny českého národa. Obdivovali sme historické budovy, ktoré sa snúbia so skvostami modernej architektúry v okolí. Očarila nás pohyblivá busta Franza Kafku od výtvarníka Davida Černého pred obchodným komplexom Quadrio na Národnej triede, ale aj neskorogotická Prašná brána z roku 1475. Prechádzku sme ukončili rozchodom v nákupnom centre Paládium, v ktorom sme nakúpili darčeky a dievčatá si obohatili svoje šatníky doplnkami a módnym oblečením.
Na druhý deň sme si užívali očarujúcu plavbu po Vltave. Vďaka zaujímavému výkladu pani sprievodkyne sme mohli obdivovať historické dominanty mesta i skvosty modernej architektúry. Po výbornom obede v reštaurácii Sedum konšelu sme sa vrátili na Karlov most. Obdivovali sme krásu sôch svätcov a spoznali nevšedný život Jána Nepomuckého. Na niekoľko sekúnd sme sa dotkli jeho sochy, keďže podľa legendy nám potom tento svätec zabezpečí šťastie v budúcom živote. Následne sme navštívili areál Pražského hradu a obdivovali krásu Katedrály sv. Víta, perlu českej gotiky. Návštevu Hradčan sme zakončili prehliadkou Zlatej uličky. Z každého miesta na nás dýchala neopakovateľná atmosféra tohto miesta, kde sa odohrali udalosti, ktoré tvorili históriu českého národa.
Tretí deň nášho výletu sme obdivovali Tancujúci dom predstavujúci (súsošie) tanečníkov Ginger a Freda, pričom Fred je stvárnený v podobe veže z betónu a Ginger z veže zo skla a ocele. V budove je reštaurácia, terasa a kancelárie s výhľadom na mesto. Prehliadku Prahy sme zakončili návštevou Kostola sv. Cyrila a Metoda, kde bola inštalovaná v roku 2010 expozícia pamätníka obetiam atentátu na ríšskeho protektora Reinharda Heidricha v čase 2. svetovej vojny. V krypte chrámu sú umiestnené bronzové busty parašutistov – atentátnikov spoločne s ich fotografiami a životopismi. Atentát na Heidricha uskutočnili rotmajstri Ján Kubiš, Jozef Valčík a Slovák Jozef Gabčík. V týchto podzemných priestoroch sme si so smútkom i obdivom vypočuli zaujímavý výklad pani sprievodkyne o príprave a uskutočnení útoku na ríšskeho protektora a nešťastnom osude jeho aktérov. Hoci v súčasnosti nežijú Slováci a Česi v spoločnom štáte, história oboch národov je navždy spojená spoločným zápasom za národné práva už v Rakúsko-Uhorsku a neskôr bojom proti neľudskosti a krutosti fašizmu.
Dni, ktoré sme spoločne prežili v Prahe, boli veľmi zaujímavé i poučné. Navštívili sme miesta, ktoré tvorili českú históriu a podobné nenájdeme nikde inde. Naše poďakovanie patrí p. sprievodkyni za zaujímavý výklad a pani učiteľkám za prípravu výletu. Určite sa do Prahy niekedy radi vrátime, veď v tomto krásnom meste je stále čo objavovať.