• Názov projektu : Posúvame naše hranice, a tým aj hranice našich žiakov

Začiatok projektu : 1.7. 2023

Koniec projektu : 30.6. 2024

Partnerská škola : Executive Training Institute, St. Julians, Malta

Cieľ projektu : Projekt sme sa rozhodli realizovať na základe potrieb identifikovaných v Školskom vzdelávacom programe (ŠkVP) našej školy, ktorý reaguje na aktuálne požiadavky spoločnosti a potreby detí a ich rodičov.

Cieľom projektu je zvyšovanie odborných kompetencií učiteľov, zlepšenie ich pripravenosti na zmeny z hľadiska modernizácie vyučovania integráciou digitálnych technológií do výučby anglického jazyka, internacionalizácie školy a rozširovania jazykovej zručnosti učiteľov. Škola chce predovšetkým využiť vzdelávanie učiteľov v zahraničí vo vyučovacom procese, skvalitniť vyučovací proces v oblasti cudzích jazykov, podporiť sebavedomie učiteľov a využiť získané vedomosti v ďalších medzinárodných projektoch, a to najmä v rámci E-twinningu a Erasmu+ kľúčová akcia KA2. Očakávame, že si vybudujeme spoluprácu s inými európskymi školami. Chceme v budúcnosti poskytnúť našim žiakom možnosť využívať anglický jazyk spolu s digitálnou technológiou a prezentovať svoje zručnosti v zahraničí, aby boli pripravenejší na život. Vďaka rozvoju kompetencií učiteľov našej školy posunieme ich profesijné hranice, a tým aj hranice našich žiakov vo vzdelávaní a uplatnení sa v bežnom živote.

Kľúčové aktivity projektu sú dve mobility v jazykovej škole ETI Malta v St. Julian´s.  Pre učiteľku druhého stupňa Mgr. Andreu Rolkovú sme vybrali dva týždňové kurzy s názvom Fluency and English Language Development a Boots your ICT Skills- Technology in the classroom .Pre ďalšiu učiteľku druhého stupňa Ing. Miriam Svrčkovú bude vhodný kurz s názvom Technology Enhanced Learning. Očakávame zdokonalenie digitálnej gramotnosti, odbornej kompetencie, celkový rozvoj jazykových zručností a získanie zahraničných kontaktov.

Správa z mobility

• Od 31.7. do 11.8. 2023 som sa zúčastnila v rámci projektu Posúvame naše hranice, a tým aj hranice našich žiakov financovaného programom Erasmus+ vzdelávacej mobility v anglickom jazyku pod názvom Fluency and English Language Development v škole ETI v St. Julian´s na Malte. Kurz bol vysoko profesionálne vedený lektorkou Suzy Tabone. Cieľom tohto kurzu bolo zdokonaliť si komunikačné zručnosti v rôznych oblastiach či spoznať a porovnávať aj iné školské systémy v rámci Európy. Získala som tu nielen dostatok inšpirácií a materiálov k výučbe, ale aj priateľov a budúcich projektových partnerov. Tieto cenné skúsenosti, poznatky a informácie mi pomôžu prepojiť vyučovanie anglického jazyka s aktívnou spoluprácou so zahraničnými školami, a tým priviesť našich žiakov prostredníctvom cudzieho jazyka ku komunikácií so žiakmi iných národností a kultúr.

Mgr. Andrea Rolková

• V rámci projektu „Posúvame naše hranice, a tým aj hranice našich žiakov“, ktorý je zameraný na rozvoj jazykových a digitálnych zručností učiteľov a žiakov našej školy, som sa zúčastnila odborného kurzu Technology Enhanced Learning. Kurz zameraný na rozvoj digitálnych zručností učiteľov zabezpečovala škola ETI na Malte v dňoch 31.7. - 11.8. 2023. Desaťdňový intenzívny kurz bol orientovaný na získavanie nových poznatkov v oblasti integrácie digitálnych technológií do výučby anglického jazyka. Prostredníctvom tohto kurzu som získala nové informácia a zručnosti vo využívaní aplikácií a technológii vo výučbe na zvýšenie efektivity vzdelávania. Pod odborným vedením zahraničných lektorov som sa zdokonalila v tvorbe digitálneho obsahu využiteľného nielen na hodinách anglického jazyka, ale aj na hodinách informatiky. Zároveň som si zdokonalila jazykové zručnosti v anglickom jazyku, najmä so zameraním na oblasť IKT. Verím, že digitálne inovácie a poznatky, ktoré budem aplikovať do každodenného vyučovacieho procesu, zvýšia atraktívnosť hodín anglického jazyka aj informatiky.

Ing.  Miriam Svrčková

Šírenie výsledkov

• Dňa 13.2. 2024 sa v rámci projektu Erasmus+ uskutočnil vzdelávací seminár pre pedagogických zamestnancov s cieľom šírenia poznatkov získaných zo zahraničných mobilít. Hlavnými cieľmi projektu „Posúvame naše hranice, a tým aj hranice našich žiakov“ boli rozvoj digitálnych zručností a rozvoj jazykových zručností. Účastníčky mobilít Ing. Miriam Svrčková a Mgr. Andrea Rolková predstavili nové poznatky z oblasti vyučovania žiakov, ktoré projekt a samotné mobility priniesli. Stretnutie bolo interaktívne, kolegovia si mohli vyskúšať rôzne počítačové aplikácie, prácu s nimi a využitie vo vyučovaní, napríklad Digipad, Edpuzzle, Storyjumper, Learning Apps, Wordart a mnoho ďalších.  Ďalej im bol predstavený projekt v rámci programu eTwinning, ktorým sa napĺňa jeden z cieľov projektu – školu modernizovať a internacionalizovať. Učitelia boli pozvaní na otvorenú hodinu v 9.A, kde sa oboznámia s medzinárodným projektom podrobnejšie.

Prezentácia

TU