Chémia ako prírodná veda ponúka množstvo fascinujúcich objavov a experimentov, ktoré môžu obohatiť každodenný život a zároveň prebudiť zvedavosť mladých bádateľov. Práve túto zaujímavosť sa snažíme odhaľovať na hodinách chémie spolu so žiakmi.
Naši deviataci sa aktuálne venujú téme organických látok, konkrétne alkoholu, karbonylovým zlúčeninám a karboxylovým kyselinám. Tieto chemické zlúčeniny poznávajú nielen cez teóriu, ale aj prostredníctvom moderných aktivizujúcich vyučovacích metód, ktoré ich viac vtiahnu do diania na vyučovaní. Jednou z najobľúbenejších metód je bádateľská metóda, ktorá umožňuje žiakom aplikovať vedomosti v praxi, a to prostredníctvom jednoduchých, ale zato veľmi efektívnych pokusov.
Jedným z najzaujímavejších pokusov, ktorý si žiaci nedávno vyskúšali, bolo objavovanie vlastností kyseliny citrónovej. Vedeli ste, že táto bežná látka, ktorú nájdeme v kuchyni, sa dá použiť na písanie tajných správ? Žiaci si to overovali v praxi: na papier napísali správu „neviditeľným atramentom“ – roztokom kyseliny citrónovej. Po uschnutí sa správa stala neviditeľnou, ale keď papier opatrne zahriali, text sa začal objavovať vďaka chemickým reakciám.
Ďalšou výzvou bolo zapálenie sviečky bez dotyku knôtu zápalkou. Žiaci zistili, že ak je knôt sviečky zhasnutý, ale okolo neho sa nachádza dym, ten dym obsahuje horľavé látky. Ak zápalku priblížili k dymu, plameň sa dokázal preniesť späť na knôt – jednoduchý pokus, ktorý demonštruje princípy horenia a šírenia tepla.
Takéto experimenty nielenže prehlbujú vedomosti žiakov, ale tiež podporujú ich kreativitu a praktické myslenie. Chémia sa tak pre nich stáva nielen školským predmetom, ale aj dobrodružstvom, ktoré im umožňuje nahliadnuť do tajov sveta okolo nás.
Ako sa nám podarilo tajné správy rozlúštiť a či sviečka skutočne horela bez priameho dotyku zápalky, môžete posúdiť sami na základe fotiek a záznamov z našich pokusov. Stačí malý kúsok chémie a svet zrazu vyzerá oveľa magickejšie!
4o